Zdrowy tłuszcz - niezbędny do zajścia w ciążę.

IMG 6971 Edit ok

 

W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań wskazujących, że jedzenie większej  ilości zdrowych tłuszczy przed zajściem w ciążę poprawia płodność, wpływa na jakość komórek jajowych, plemników, zmniejszają ryzyko poronień.

Dieta matki przed poczęciem dziecka, ma ważny wpływ na środowisko wewnątrzmaciczne i rozwój płodu. Przykładowo więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie (głownie omega-3) przed ciążą oznacza lepszą dystrybucję tych kwasów tłuszczowych do płodu w trakcie ciąży, niż w przypadku spożywania ich większych dawek już w ciąży. Sprzyja to lepszemu rozwojowi mózgu płodu oraz układu nerwowego.

Dlatego okres przed ciążą można wykorzystać do szybkich korzyści zmniejszając ryzyko powikłań w ciąży i okresie okołoporodowym jak i zdrowotnych korzyści długoterminowych dla rozwoju dzieci.

Witamina D jest witaminą rozpuszczającą się w tłuszczach i jest ona potrzebna do tworzenia hormonów płciowych, które wpływają na owulację. Kalcytriol – aktywna forma tej witaminy – pobudza produkcję hormonów w jajnikach i zwiększa stężenie progesteronu o ok. 13%, estradiolu o ok. 9% i estronu o ok. 21%. Kalcytriol reguluje ponad to ekspresję genu działającego na rozwój macicy i jej śluzówki, wpływając tym samym na zdolność macicy do implantacji (zagnieżdżenia) zarodka.

Kwasy tłuszczowe omega-3, znajdziemy między innymi w morskich rybach, w olejach tłoczonych na zimno. Ważny jest stosunek kwasów tłuszczowych omega 3 do omega 6. Nadmiar omega 6 w naszej diecie (np. orzeszki ziemne, olej słonecznikowy) może sprzyjać rozwojowi stanów zapalnych, a omega 3 działają na nie hamująco, a przez to sprzyjają dobrostanowi, który jest niezbędny, aby udało się zajść w ciążę.

 Dlatego starajmy się w naszej diecie spożywać większe ilości kw. tłuszczowych omega-3. Badania pokazują, że gdy spożywamy zbyt duże ilości kwasów omega-6 w stosunku do omega-3, to konsekwencją takiego jedzenia jest zaburzona praca układu sercowo-naczyniowego, hormonalnego i zaostrzanie stanów zapalnych (otyłość narządów brzusznych, zaburzenie cholesterolu, stłuszczona wątroba itp.)

Tłuszcze nienasycone roślinne oraz rybne, jak już wspomniałam na samym początku odpowiadają za prawidłowy rozwój komórek mózgowych u dziecka, siatkówki oka, układu nerwowego oraz mają wpływ na iloraz inteligencji (Omega-3-EPA, DHA). To dlatego każda mama powinna dbać o spożywanie ich we właściwej ilości.

Czy stosując dietę niskotłuszczową bezpiecznie jest planować ciążę? Czy taki sposób odżywiania nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka? Coraz więcej kobiet rezygnuje z tłuszczy, myśląc, że to przez nie przybiera na wadze. Czy będąc na diecie niskotłuszczowej, mogą zajść w ciążę?

Jeśli w codziennym menu znajduje się mniej niż 60 g tłuszczu na dobę, w organizmie zaczyna chwiać się równowaga hormonalna. U kobiet objawia się to problemami z cyklem menstruacyjnym.

Brak odpowiedniej ilości tłuszczy może doprowadzić do niedoborów innych składników mineralnych w organizmie - bez tłuszczy organizm nie jest w stanie przyswoić rozpuszczalnych w tłuszczach witamin.

Jeśli kobieta planuje ciążę to powinna skupić się na dostarczaniu odpowiedniej ilości i jakości tłuszczy! Dzięki temu ureguluje swój cykl i uniknie zaburzeń hormonalnych. Stosując dietę bogatą w zdrowe tłuszcze, unikniesz również ewentualnych niedoborów u dziecka (zwłaszcza w pierwszym tygodniach ciąży, kiedy możesz jeszcze nie wiedzieć, że spodziewasz się dziecka). Tłuszcze odpowiadają za prawidłowy rozwój dziecka i jak już wspomniałam są ważnym budulcem mózgu. Cholesterol, który powstaje z tłuszczy w organizmie jest także prekursorem m. in. hormonów steroidowych, czyli płciowych!

Skoro tłuszcz jest niezbędny do życia, to osoba stosująca dietę bardzo niskotłuszczową musi się liczyć z tym, że jej organizm robi wszystko, żeby utrzymać ciało w zdrowiu, więc zużywa zapasy tłuszczu przede wszystkim na pracę mózgu i układu krwionośnego, a  już nie starcza go dla układu hormonalnego i rozrodczego, nie wspominają o cerze, włosach i paznokciach…

Dlatego dieta niskotłuszczowa wyniszcza organizm, co ciało odczuwa zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz…

Pożądane źródła tłuszczu:

- oliwa z oliwek extra vergine – tylko na zimno

- olej lniany – tylko na zimno + zamiennie olej z pestek winogron

- sezam, pestki dyni

- orzechy: włoskie, nerkowca, brazylijskie,  pistacje, migdały

- tłuste ryby: łosoś Bio, makrela, śledź

- olej kokosowy (idealny do smażenia)

- smalec gęsi

- masło klarowane (dobry do smażenia)

- jajka

- tran

Na koniec krótko: nie unikajmy zdrowych tłuszczy!

Kontakt

tel: +48 501 198 630
mail: info@margaretteacher.com

Obserwuj nas

© 2017 Margaret Teacher. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search

facebook_page_plugin