Co to są pestycydy? Gdzie się znajdują? Jak możemy ich unikać?

pestycydy

 

Można powiedzieć, że mamy już zimę, a w sklepie ciągle dostępne są świeże owoce i warzywa…Technika upraw rolniczych lub hodowli bydła, drobiu itp. poszła do przodu i to jest fakt! Jednak warto znać przysłowie ,,nie złoto, co  się świeci”- czyli np. nie każdy pięknie wyglądający owoc lub warzywo jest bardzo wartościowe.

Pestycydy to syntetyczne lub naturalne substancje używane do zwalczania organizmów szkodliwych lub niepożądanych, stosowane głównie do ochrony roślin uprawnych, lasów, zbiorników wodnych, ale także zwierząt, ludzi, produktów żywnościowych.

Ciekawostka!

Od 1 września 2008 na obszarze UE obowiązują ujednolicone normy dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydów w żywności. Niestety w efekcie tego zwiększyła się dopuszczalna ilość pestycydów w produkowanych spożywczych m.in. na terenie Polski, gdyż dotychczasowe przepisy były bardziej rygorystyczne wobec pestecydów w żywności.

Kumulowanie się szkodliwych związków dotyczy również produktów zwierzęcych, a zatem mleka, mięsa, tłuszczu i jaj…

Stosowanie pestycydów bezpośrednio na ciało zwierzęcia, stosowanie paszy i wody zawierających już tego typu środki oraz kontakt zwierząt ze środowiskiem (np. ryby w niepożądanym zbiorniku wodnym), w którym znajdują się pestycydy, to podstawowe przyczyny gromadzenia się szkodliwych związków w ich organizmach.

Zmniejszenie skażenia pestycydami jest możliwe poprzez odpowiednie magazynowanie, przetwarzanie i przygotowanie żywności. Np. techniki przyrządzania potraw, takie jak pieczenie, gotowanie i smażenie wpływają na pewien rozkład omówionej grupy związków. Stopień rozkładu jest zależny od rodzaju pestycydu. Jednak najlepiej kupować mięsa z produkcji ekologicznej, ale niestety nie zawsze do takich mamy dostęp.

Pomimo, iż pestycydy są bardzo skuteczne w walce ze szkodnikami, to w dużych dawkach są toksyczne dla ludzi. Warto unikać styczności z nimi, jednak nie zawsze jest to łatwe, gdyż pestycydy znajdują się między innymi na wspomnianych owocach i warzywach!

Obecność pestycydów na zdrowych i bogatych w składniki odżywcze produktach może zniechęcać do ich konsumpcji, ale nie należy z nich rezygnować, gdyż korzyści płynące ze zdrowej diety przewyższają ryzyko związane z pestycydami!

EWG (Environmental Working Group) poddało badaniom dokładnie umyte owoce i warzywa. Okazało się, że mycie produktów spożywczych pomaga pozbyć się części pestycydów, ale nie wszystkich.

EWG opracowała ranking produktów zawierających najwięcej pestycydów, oto 50 rodzajów warzyw i owoców uporządkowane od największej ilości pestycydów do najmniejszej (wg. EWG):

 1. Truskawki
 2. Jabłka
 3. Nektarynki
 4. Brzoskwinie
 5. Seler naciowy
 6. Winogrona
 7. Wiśnie/czereśnie
 8. Szpinak
 9. Pomidory
 10. Papryka
 11. Pomidorki koktajlowe
 12. Ogórki
 13. Młody groszek zielony w strąkach (z importu)
 14. Borówki (krajowe)
 15. Ziemniaki
 16. Ostre papryczki
 17. Sałata
 18. Jarmuż/boćwinka
 19. Borówki (importowane)
 20. Fasolka szparagowa
 21. Śliwki
 22. Gruszki
 23. Maliny
 24. Marchewka
 25. Dynia
 26. Mandarynki
 27. Cukinia/kabaczek
 28. Młody groszek zielony w strąkach (krajowy)
 29. Cebula siedmiolatka/szczypiorek
 30. Banany
 31. Pomarańcze
 32. Arbuz
 33. Brokuły
 34. Bataty
 35. Pieczarki i inne grzyby
 36. Kalafior
 37. Kantalupa (melon)
 38. Grejpfrut
 39. Melon miodowy
 40. Bakłażan (oberżyna)
 41. Kiwi
 42. Papaja
 43. Mango
 44. Szparagi
 45. Cebula
 46. Groszek zielony (mrożony)
 47. Kapusta
 48. Ananas
 49. Kukurydza
 50. Awokado

Jak widać najczęściej najmniej pestycydów zawierają owoce i warzywa, które można obrać z wierzchniej warstwy tzw. skórki.

Według wspomnianej wyżej organizacji EWG, w badaniu obejmującym ponad 5000 Amerykanów w wieku powyżej 6 lat wykryto pestycydy w próbkach moczu aż 96% badanych! Całe szczęście potrafimy szybko metabolizować i wydalać pestycydy, bo już po kilku dniach zdrowego jedzenia zazwyczaj w moczu nie ma śladów pestycydów. Jednak trzeba pamiętać, że pestycydy (szczególnie w dużej ilości) stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi, a niekiedy i życia człowieka. Regularny wpływ tych sztucznych zawiązków na organizm człowieka nie jest obojętny…

Często zatrucia pestycydami są wynikiem narażenia pracowników opryskujących uprawy, przypadkowego spożycia lub innego zetknięcia z pestycydami osób niewystarczająco chronionych. Ostre zatrucia najczęściej wywołują pestycydy z grupy insektycydów fosforanoorganicznych i fungicydów rtęcioorganicznych.

Zatrucia przewlekłe mogą dotyczyć osób zatrudnionych w pracy z pestycydami, ale też narażona jest cała populacja ludzka z powodu ogólnoświatowego, powszechnego użycia pestycydów i ich gromadzenia się w żywności, glebie, wodzie i powietrzu!

Zgromadzone w organizmie pestycydy wywierają wpływ na procesy rakotwórcze (mogą je zapoczątkowywać lub nasilać), są neurotoksyczne, zaburzają regulacje hormonalną i enzymatyczną. Stąd też biorą się powszechne dziś na szeroką skalę u ludzi choroby tarczycy i problemy hormonalne…

IMG 6560

 

Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców ???

I. Zapobieganiu bezpośrednim zatruciom, czy też gromadzeniu się pestycydów w organizmie ludzi i zwierząt pomaga wybieranie owoców i warzyw, które zawierają najmniej tych szkodliwych substancji. Najlepiej kupować warzywa i owoce hodowane bez chemiitzn. z upraw organicznych albo od działkowiczów nawożących naturalnym kompostem

III. W sklepach ze zdrową żywnością można kupić specjalne płyny służące do usuwania pestycydów  z warzyw i owoców, ale kosztują one ok. 20-30zł na 500-600 ml takiego płynu. Receptury oparte na kwasach (jabłkowy, mleczny, cytrynowy itd.) pomagają pozbyć się co prawda szkodliwych bakterii (E.coli, Listeria czy Salmonella) ale nie usuwają większości pestycydów.

IV. Pestycydy zobaczyć można rozpuszczone w wodzie o odczynie alkalicznym, ponieważ wtedy dochodzi do ich hydrolizy:

Krok 1. Usunięcie szkodliwych bakterii (E.Coli, Listeria, Salmonella itp.). Płuczemy warzywa i owoce najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym przez 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodaj  ok. pół szklanki octu (najlepiej winnego lub jabłkowego, jak nie masz może być zwykły) albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. Jeśli masz w domu jonizator czyli maszynę do produkcji wody o pożądanym odczynie, nastaw maszynę na kwaśne pH (2,5-3,5).

Krok 2. Usunięcie pestycydów. Po wyjęciu warzyw z wody kwaśnej płuczemy je w wodzie o odczynie alkalicznym przez kolejne 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodaj 1 czubatą łyżkę sody kuchennej. W jonizatorze nastaw maszynę na pH maksymalne (pH 10-11,5). Woda po płukaniu warzyw zmieni tym razem swój wygląd: w zależności od użytych do oprysku substancji stanie się mętna lub przybierze odcień żółtawy, na powierzchni często pokaże się tłustawy ,,film".

Krok 3. Opłukujemy warzywa w czystej wodzie (neutralne pH 7).

Całą operację możemy wykonać korzystając z dwukomorowego zlewu (lub dwóch dużych misek) w ciągu 5 minut!

Co prawda nie znalazłam ani jednego potwierdzenia, czy też badania naukowego na temat moczenia warzyw i owoców w sodzie. Zwykłe mydło jest też alkaliczne (jak soda), więc teoretycznie dobrze jest też w taki sposób umyć owoc… :)

Niestety pestycydy nie mają smaku ani zapachu i nasze zmysły nam nie pomogą, aby je zidentyfikować. Zazwyczaj im ładniejsze i bardziej błyszczące owoce, tym więcej chemii mogą zawierać.

Najzdrowiej jest mieć własny ogród  lub inaczej musimy bardzo  mądrze robić zakupy, a powyższe informacje mogą nam w tym pomóc. Rozsądnie jest kupować żywność z ekologicznych upraw oznaczonych certyfikatem. Na pewno nie można całkowicie rezygnować z jedzenia owoców i warzyw, bo witaminy w nich zawarte oraz inne substancje odżywcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu!!! Ważne, aby nasza dieta była bogata w antyutleniacze, które w znaczący sposób pomagają naszym organizmom oczyszczać się z pestycydów itp.

Wniosek: im bardziej sprzeciwiamy się naturze, to tym bardziej natura sprzeciwia się nam...

 

Dla bardzo ciekawych! :) 

Podział PESTYCYDÓW według zastosowania:

Kontakt

tel: +48 501 198 630
mail: info@margaretteacher.com

Obserwuj nas

© 2017 Margaret Teacher. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search

facebook_page_plugin