Jak nie złapać zbędnych kilogramów w ciąży?

ciaza

Wiele kobiet podczas ciąży przekracza dopuszczalne normy dodatkowych kilogramów. Niestety dzieje się tak, bo podjadamy produkty bogate w węglowodany proste (cukry proste) typu słodycze, paluszki, chipsy, białe bułeczki itp., a następnie  zaburzamy swoją gospodarkę cukrową.

To nie znaczy, że w ciąży mamy się głodzić i odchudzać (absolutnie!), ale musimy patrzeć na jakość jedzenia.

Każda z nas chce, aby nasze dziecko odżywiało się zdrowo, a więc warto pamiętać o tym już podczas życia płodowego naszego maluszka. Zdaję sobie sprawę, że największą ochotę na cukier mamy w III trymestrze ciąży, ale trzeba pamiętać o sprawdzonej zasadzie:  im więcej jemy cukru, tym większą mamy na niego ochotę!

Zdrowe posiłki bogate w węglowodany złożone (cukry złożone np. chleb na zakwasie najlepiej bezglutenowy,  ryż brązowy lub długoziarnisty nierozgotowany, kasza gryczana i jaglana, płatki jaglane i gryczane itp., bataty i inne warzywa oraz owoce) nie powodują dużych  wyrzutów insuliny, a tym samym nie zaburzają gospodarki cukrowej w ciągu dnia, dzięki czemu rzadziej mamy zachcianki, a nawet w ogóle ich nie mamy!

Węglowodany złożone trawią się dłużej nie powodując mocnych wyrzutów insuliny, dzięki czemu  nie chce nam się jeść co chwilę, ale czekamy z jedzeniem do konkretnego kolejnego posiłku, który będzie najprawdopodobniej za 3-4 godziny.

Zapotrzebowanie na węglowodany w diecie kobiety ciężarnej wzrasta  i powinna wahać się mniej więcej na poziomie 50-60% ogółu kalorii w ciągu dnia.

Należy pamiętać, że złej jakości węglowodany proste mogą rzutować na rozwój cukrzycy ciążowej, a także predysponować organizm dziecka do rozwoju cukrzycy w przyszłości… Słabej jakości węglowodany poza energią nie wprowadzają do organizmu praktycznie żadnych większych wartości odżywczych. W tych okolicznościach, organizm zamiast skupiać się na istotnych problemach związanych z rozwojem organizmu dziecka będzie męczył się z przetwarzaniem cukru i poświęcał na to resztki krążących w ustroju witamin i minerałów. 

Nie łudźmy się wszystkie substancje odżywcze, które zjadamy podczas ciąży przechodzą  przez pępowinę do organizmu maleństwa. Pępowina zaopatruje dziecko w tlen oraz pożywienie. Przez pępowinę, jak przez słomkę, dzidziuś stale dostaje pokarm. Pępowina to rodzaj połączenia pomiędzy łożyskiem a płodem, pomiędzy dzieckiem, a jego mamą. Pamiętaj, że komponując swoje menu, kształtujesz także gusty kulinarne dziecka (od piątego miesiąca jego zmysł smaku pracuje na pełnych obrotach). 

Ciekawostka! pępowina chłopców jest o 5 cm dłuższa niż dziewczynek

Wybierając posiłki warto pamiętać o wspomnianych warzywach i owocach, które zawierają dużo witamin oraz błonnika. Błonnik pokarmowy to ważny węglowodan w diecie kobiety ciężarnej . Wspomaga on pracę jelit. Obecność błonnika w pożywieniu stymuluje tempo przesuwania się pokarmu w jelitach, proces trawienia i wydalania. Pobudza perystaltykę jelit. Każdego dnia organizm ciężarnej potrzebuje około 30 gramów błonnika.

Ważne! Sen zmniejsza poziom insuliny w ciągu dnia. 

Kiedy zaburzamy rytm dobowy, hormony anaboliczne w ciągu dnia są na wysokim poziomie, a hormon stresu jest podwyższony. Nie sprzyja to zdrowiu i powoduje np. odkładanie się tkanki tłuszczowej. Brak snu oraz stres powodują zmęczenie, a co za tym idzie, zwiększony apetyt. Organizm wtedy potrzebuje więcej energii, dlatego sięgasz po węglowodany proste np. w postaci białego pieczywa, chipsów lub słodyczy.

Chcąc kontrolować wagę podczas ciąży musimy kontrolować ilość i jakość spożywanych węglowodanów. Jest to niezbędny element prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia kobiety w ciąży, a także po ciąży… Kobiety, które kontrolowały jakość i ilość cukrów podczas ciąży, łatwiej wracają do wymarzonej sylwetki sprzed ciąży, a także rzadziej występuje u nich depresja poporodowa.

Nadal masz zachcianki ??? ;) 

 

 

Kontakt

tel: +48 501 198 630
mail: info@margaretteacher.com

Obserwuj nas

© 2017 Margaret Teacher. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search

facebook_page_plugin