TRENING PLECÓW dla kobiet w ciąży

DSC 2062

Będąc świeżo po porodzie naszego kochanego synka stwierdzam, że mocne plecy są jednym z podstawowych aspektów dobrze przebytej ciąży. Fajnie jest, gdy kobieta ma wypracowane mięśnie pleców jeszcze przed zajściem w ciążę, aby dzięki temu uniknąć dolegliwości bólowych w tej partii ciała w trakcie stanu błogosławionego, a następnie tylko lekko kontynuować trening. Jednak wiem, że nie zawsze tak bywa, więc w treningu dla kobiet w ciąży istotne jest wzmocnienie mięśni grzbietu.

Bóle pleców są najbardziej uciążliwe w trzecim trymestrze ciąży, gdyż związane to jest ze zwiększającymi się rozmiarami dziecka, innym niż zawsze rozłożeniem ciężaru ciała podczas stania i chodzenia oraz rozluźnieniem mięśni oraz stawów pod wpływem hormonów. Coraz większy brzuch sprawia, że środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu. Mięśnie napinają się, a kręgosłup mocno się wygina. Na szczęście ćwiczenia na grzbiet pozwalają wzmocnić mięśnie pleców, aby lepiej radziły sobie z rosnącym obciążeniem oraz wyeliminować lub zmniejszyć dolegliwości bólowe. Pamiętajmy, że każde ćwiczenie w ciąży musi być wykonywane powoli i ostrożnie. Tym ostrożniej, im bardziej zaawansowana jest ciąża.

Jako niedawna ,,ciężarna” bardzo sobie chwalę trening z linami TRX oraz z gumami. Wykorzystanie taśm TRX w treningu dla kobiet w ciąży to idealna asysta podczas wykonywania ćwiczeń. Możemy w łatwy i szybki sposób zmienić pozycję, ustawienie ciała w zależności od poziomu wytrenowania i od etapu zaawansowania ciąży. Trening z gumami natomiast pozwala na dodatkowe obciążenie mięśni stałym napięciem w kontrolowany sposób, co jest bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży niż standardowe ćwiczenia z hantlami.

trx low rowtrx obr25450547 orig

Podstawowe przeciwskazania dla ciężarnej do ćwiczeń, to zagrożona ciąża, osłabiony organizm, krwawienia, infekcje i przeziębienia oraz wcześniejsze poronienia. 

Bardziej szczegółowo o zaletach treningu pleców u kobiet w ciąży (i nie tylko!):

  • mięśnie pleców są jedną z największych struktur mięśni w naszym ciele.
  • mocne plecy są  fundamentem na którym opiera się większość ćwiczeń wielostawowych.
  • osoby z mocnymi plecami mają mniej kontuzji i dłużej się cieszą pełną sprawnością.  Mięśnie pleców chronią nasz kręgosłup i zapobiegają dolegliwościom bólowym.
  • plecy w kształcie litery „V”, to atrakcyjna i estetyczna sylwetka nawet w ciąży!
  • rozwinięte i mocne plecy to gwarancja prostej sylwetki i pewnej postawy.
  • Przy prosto trzymanych plecach organizm będzie wymagał większej ilości tlenu, a takie dotlenienie pozwoli uniknąć codziennego zmęczenia i jeszcze lepiej dotlenić dziecko w brzuszku!
  • Słabe plecy, to gorsze ukrwienie mięśni i mózgu, a co za tym idzie szybkie zmęczenie w ciągu dnia. Kobiety w ciąży, które ćwiczą choć trochę plecy mają więcej energii.
  • mocne plecy polepszą jakość życia i wpłyną pozytywnie na naszą codzienną aktywność, a po urodzeniu dziecka nie ma problemu z jego noszeniem.
  • Praktycznie zdrowe plecy eliminują poczucie przykurczu i polepszą uczucie elastyczności/mobilności.

Jeżeli nie ma przeciwskazań od lekarza, to polecam jak już wspomniałam ćwiczyć plecy w ciąży najlepiej z gumami lub z taśmami TRX. Nie polecam ćwiczeń w ciąży ze sporymi obciążeniami. Kobiety, które były aktywne przed ciążą powinny być również aktywne podczas ciąży (jeżeli nie ma do tego przeciwskazań). Panie, które wcześniej nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej powinny stopniowo zaczynać ćwiczyć podczas ciąży najlepiej na przystosowanych do tego zajęciach np. aktywna mama lub praca z trenerem personalnym.

Patrząc na swoje doświadczenie mogę śmiało napisać, że Panie ćwiczące w ciąży zdecydowanie lepiej ją znoszą i szybciej wracają do sprawności oraz kondycji po ciąży. Na koniec krótko: polecam ćwiczyć plecy nie tylko będąc w ciąży! 

 

DSC 1969

Kontakt

tel: +48 501 198 630
mail: info@margaretteacher.com

Obserwuj nas

© 2017 Margaret Teacher. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search

facebook_page_plugin