Dlaczego kobiety nie powinny bać się siłowni? TESTOSTERON u kobiet...

trenig1

 

Wiele pań nieraz zastanawia się czy powinny ćwiczyć na siłowni. Zazwyczaj trening siłowy kojarzy się nam głównie z mężczyznami. Wiele kobiet obawia się, że podczas takich treningów stracą na kobiecym wyglądzie i staną się bardzo umięśnione.... Czy mają racje?

 Nic bardziej mylnego! Dlaczego? Bo kobiety nie mają tyle testosteronu co mężczyźni, żeby podnosić bardzo masywne ciężary i zbudować ogromną masę mięśniową. Jednak hormon ten bardzo jest potrzebny w organizmie kobiet nawet w niewielkich ilościach w jakich występuje.Testosteron to hormon pełniący następujące funkcje w organizmie :

  • testosteron wykazuje działanie pobudzające aktywność genów, odpowiadających za wzrost mięśni
  • testosteron pozwala na ponowne wykorzystanie aminokwasów do budowy mięśni
  • obecność testosteronu uwrażliwia mięśnie na działanie hormonów anabolicznych (budujących) i innych substancji wzrostowych.
  • testosteron pozwala zwiększyć liczbę jąder komórkowych np. w mięśniach, co zwiększa syntetyzowanie białek i wzrost tkanki mięśniowej   
  • testosteron pozwala również na zwiększenie aktywności substancji stymulujących, takich jak hormon wzrostu, znacząco wpływających na zintensyfikowanie i przyspieszenie procesów anabolicznych (budulcowych), zachodzących w organizmie.
  • ponad to testosteron wytwarzają jądra, a u kobiet testosteron w niewielkich ilościach produkują  jajniki, kora nadnerczy, a podczas ciąży łożysko
  • jest hormonem androgenicznym, czyli odpowiada za męskie cechy organizmu
  •  o tym, ile hormonu potrzebuje nasz organizm, decyduje centrum dowodzenia, czyli przysadka mózgowa kontrolowana przez podwzgórze
  • z wiekiem ilość testosteronu w organizmie maleje :(

 

 

Są znaczne różnice w budowie ciała między kobietą, a mężczyzną, a tym samym ilością testosteronu. U młodego mężczyzny prawidłowe stężenie testosteronu wynosi 10-28 nmol/l (nanomol/litr). Natomiast u młodej kobiety stężenie testosteronu we krwi szacuje się na dziesięć razy mniejszeU kobiet norma testosteronu  wynosi  od 0,7 do 3,0 nmol/l. Trening dla kobiet na siłowni odpowiednio dostosowany do ich możliwości i potrzeb, pozwala cieszyć się paniom pięknie wyrzeźbionym ciałem, a nie muskulaturą.

Zacznij trening siłowy już dziś!

Co naturalnie podnosi poziom testosteronu?

-  ludzie trenujący regularnie mają wyższe poziom testosteronu

badania pokazują, że właściwe spożycie białek i węglowodanów również pomaga zoptymalizować poziom testosteronu

- Ograniczenie stresu. Kortyzol (hormon stresu) obniża poziom testosteronu w organizmie,

- Suplementacja: witamina D, Ashwagandha , cynki ekstrakt z imbiru , korzeń MACA

 

Poprzez wprowadzenie do swojego planu treningowego ćwiczeń  siłowych można przyśpieszyć proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej! Zastosowanie ćwiczeń siłowych nie tylko zwiększy objętość mięśni i ilość testosteronu, ale sprawi również, iż w ich obrębie powstaną nowe mitochondria. Większa ilość mitochondriów będzie wytwarzała dla pracujących mięśni więcej energii, co w efekcie przełoży się na wyższe zużycie substratów energetycznych – na przykład tłuszczów w czasie ćwiczeń aerobowych.

Nie bójmy się więc uwzględnić w swoim planie treningowym ćwiczeń siłowych ! :) 

Kontakt

tel: +48 501 198 630
mail: info@margaretteacher.com

Obserwuj nas

© 2017 Margaret Teacher. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search

facebook_page_plugin