Dlaczego urlop jest niezbędny?

27661531 1709094072446377 1285442714 n

Pracownik, który nie umie wypoczywać, staje się znacznie mniej efektywny, spada jego zdolność koncentracji i trafność decyzji.

Podobno ok. 40% polskich pracowników spędza w pracy ponad 50 godzin tygodniowo, przypomnę, że tydzień ma 168 godzin, więc kiedy czas na odpowiedni sen, odpoczynek, czytanie książek, rozwijanie swoich innych pasji, czas spędzony z rodziną ??? Dodajmy jeszcze stres który w dzisiejszych czasach idzie w parze z pracą.

Odpowiedzialne i zaangażowane osoby w pracy często poświęcają jej dużo czasu także po godzinach pracy, co wyczerpuje energie psychiczną, której zasoby są ograniczone, więc trzeba nimi odpowiednio zarządzać…

Co jakiś czas potrzebna jest regeneracja, którą może zapewnić jedynie urlop lub 3 dniowy dobrze wykorzystany weekend, czas poświęcony rodzinie lub swoim pasjom. Bez regeneracji nawarstwiają się procesy: wypalenie i wyczerpanie, choroby, depresja, dlatego nie warto rezygnować z odpowiedniego odpoczynku.

Dodam, że odpowiedni wypoczynek to nie kanapa i telewizor, ale zaplonowane i przemyślane atrakcje najlepiej na świeżym powietrzu, najlepiej aktywnie, w ciekawych miejscach. Stwierdzono, że aktywność fizyczna ma na nas najbardziej dobroczynny wpływ jeżeli chodzi o odpoczynek...

W czasie urlopu potrzebna jest zmiana środowiska i stylu życia związanego z życiem codziennym. Nie ma co się łudzić, że kanapa i telewizor wystarczy, aby odpocząć. W telewizji często pokazują idealny świat: super sylwetki prezenterów telewizyjnych, ludzie modnie ubrani, reklamy, które mogą wpędzić w kompleksy nie jedną osobę, a nawet rodzinę. Do tego wszystkiego trzeba mieć dystans, bo wszyscy dobrze wiemy, że nikt nie jest ideałem, a nie możemy skupiać się na tym czego nie mamy, ale na tym co mamy i co możemy z tym zrobić. Poza tym telewizor najczęściej rozleniwia człowieka, zauważmy, że ludzie, którzy często oglądają TV mówią, że nic im się nie chce,  nie rozwijają swoich pasji, są często osobami narzekającymi, niezadowolonymi, a jak wiadomo frustracja rodzi agresje.

Dobry urlop pozwoli nabrać dystansu do pracy, życia codziennego, odstresuje, a także spowoduje, że staniemy się bardziej kreatywni i pełni energii nie tylko do pracy, ale również życia codziennego. Osoby, które potrafią odpowiednio odpoczywać nie mają w swoim życiu monotonni, a stany lęku i depresji u takich osób praktycznie nie występują.

Dlatego ważne jest nie tylko na jak długo rozstajemy się z pracą, ale również, co w tym czasie robimy. W przypadku osób spędzających urlop w domu, gdzie zawsze można było znaleźć coś do roboty, np. sprzątanie czy gotowanie, osoby takie nie są w stanie w pełni zrelaksować się i odpocząć. Nie odrywając się od codziennych obowiązków, zwłaszcza, gdy zajmują kilka godzin, nie odpoczniemy.

Spotkania towarzyskie, czyli odwiedzanie znajomych, przyjmowanie gości pozwoli sprawić, że odpoczywamy, pod warunkiem, że nie rozmawiamy o pracy, bo na urlopie musimy nabrać do niej dystansu oraz pod warunkiem, że nie narobimy się za bardzo w kuchni…

Zdaniem psychologów ludzie nie doceniają wypoczynku i nawet na urlopie pozostają pod mailem lub komórką. Podobno w najlepszym przypadku pracownik, który nie umie wypoczywać, staje się znacznie mniej efektywny, w najgorszym - traci zdolność do pracy.

Już dziś zaplanuj swój wolny czas, aby odpowiednio odpocząć.

Kontakt

tel: +48 501 198 630
mail: info@margaretteacher.com

Obserwuj nas

© 2017 Margaret Teacher. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search

facebook_page_plugin