Śpij, a schudniesz

IMG 4223

 

Śpij, a schudniesz. Często, gdy mówię to zdanie moim klientom, to spotykam się ze zdziwieniem, bo przecież ,, jak to jest możliwe skoro jak śpimy, to spowalnia nam metabolizm??”. Tak spowalnia metabolizm, ale to właśnie to ma za zadanie odpowiednio zregenerować organizm, który będzie odpowiednio funkcjonować następnego dnia. To odpowiednie funkcjonowanie, to mówiąc najkrócej: odpowiednia w organizmie gospodarka cukrowa, tłuszczowa, hormonalna i mniejszy apetyt.

Dzisiejsze tempo życia i stres związany z pracą powoduje, że coraz więcej osób niestety niedosypia przez co źle funkcjonuje nastęnego dnia: zmęczenie, zły nastrój, mniejsza wydolność fizyczna. Współczesny człowiek lubi wszystko planować, a więc powinniśmy też zaplanować odpowiedni czas i okoliczności na sen. Może to brzmieć absurdalnie- planować czas na sen, ale pozwoli nam to lepiej funkcjonować, a tym samym cieszyć się życiem!

Faktem jest, że osoby, które mało śpią mają większą ochotę na słodycze i słone przekąski… Podobno osoby, które śpią krótko jedzą ok. 600 kcal więcej w ciągu dnia, niż osoby, które śpią wystarczająco długo! Dzieje się tak, gdyż gospodarka hormonalna w organizmie zostaje zaburzona- u osób, które niedosypiają stwierdza się obniżoną ilość hormonu leptyny (jej wyższy poziom powoduje brak apetytu), a podwyższoną ilość hormonu greliny (powoduje wzrost apetytu).

W przypadku zbyt krótkiego snu dochodzi także do zaburzeń w wydzielaniu insuliny (hormonu obniżającego cukier we krwi) i wysokie wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu). Wydzielanie insuliny jest związane z wydzielaniem leptyny i kortyzolu, który jest produkowany w sytuacjach stresowych- brak snu to przecież stres dla organizmu! To wszystko powoduje zaburzenia hormonalne i przybieranie na wadze lub problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Ponad to tak zaburzone hormony powodują nieprawidłową pracę wątroby i trzustki, a przecież te organy są niezbędne w trawieniu cukrów i tłuszczy…

A co może poprawić jakość snu?? Np. przewietrzona sypialnia, aromatyczna kąpiel przed snem, czytanie książki przed zasnięciem, czysta i świeża pościel, suplementy magnez i gaba, zioła melisa lekarska.

Sen nic nie kosztuje, a jest najlepszą odnową biologiczną. Życzę dzisiaj dobrej nocy!

Kontakt

tel: +48 501 198 630
mail: info@margaretteacher.com

Obserwuj nas

© 2017 Margaret Teacher. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search

facebook_page_plugin