Jak wykonać pierwszy krok???

IMG 4203 1

Prawdą jest, że motywują nas i zmieniają nas silne bodźce, ale jak taki inpuls wywołać, który popchnie nas do przodu do zmian w trybie życia i w swojej sylwetce? Na faceboo-ku lub instagramie jest mnóstwo zdjęć fajnych lasek pokazujących swoje kształty lub mężczyzn świecących swoją muskulaturą, a ja jestem taki…nijaki. Kiedyś usłyszałam od bardzo mądrej osoby, że pokusa nr 1 , to porównywanie się do innych! Dzisiaj staram się o tym pamiętać i nie porównywać. Jedyna osoba z jaką możemy się porównywać, to jesteśmy my sami kiedyś i dziś.

No dobrze, to narodziła się w nas chęć zmiany figury, trybu życia i bycia zdrowszym, więc co dalej?? Z doświadczenia wiem, że jeżeli od razu rzucimy się na ,,głęboką wodę ‘’, tzn. rygorystyczna dieta z dnia na dzień i ciężkie treningi, to po paru dniach, a maksymalnie po 2 tygodniach osłabimy organizm i poddamy się przegrywając z kretesem. Warto oswoić się z tą myślą, że proces zmiany sylwetki i trybu życia, to proces długotrwały. Jeżeli np. przez 20 lat mieliśmy nadwagę i sukcesywnie pracowaliśmy na dzisiejsze problemy zdrowotne, to jak chcemy to wszystko odwrócić w przeciągu kilku tygodni, czy nawet miesięcy? Proces zmian trzeba zaplanować z głową, aby było to realne do wykonania.

 • Warto pomyśleć co Cię motywuje do zdrowszego trybu życia? Mogą być to różne rzeczy lub osoby, np. koleżanka z pracy, która super wygląda pomimo wieku, wysportowany aktor, piękna piosenkarka, Anna Lewandowska, wysoki poziom cukru we krwi i kw. tłuszczowych widoczny w badaniach. Napisz też na kartce dlaczego potrzebujesz zmian na lepsze. Wszystko to należy umieścić w swojej kuchni w widocznym miejscu (np. zdjęcie tej aktorki, koleżanki, badania itp.), aby pozwalało to Tobie sięgać po zdrowszą żywność… Nic tak nie motywuje człowieka jak przykłady.
 • Przygotuj rodzinę na zmiany, powiedz, że oczekujesz ich pomocy i wsparcia w tym temacie. Czyli niech nie jedzą przy Tobie słodyczy oraz niech Ciebie pilnują w trakcie słabości.
 • Planuj treningi na cały tydzień. Już w niedzielę usiądź z kalendarzem i zaznacz kiedy idziesz na trening w nadchodzącym tygodniu oraz co będziesz na nim robić.
 • Planuj posiłki! Nie chodzi mi o to, abyś jadł to na co nie masz ochoty, ale warto mieć zawsze w lodówce coś treściwego, np. zupę, upieczone mięsko, warzywa na sałatkę. Dzięki temu w czasie napadu głodu ,,nie napchasz się” byle czym… Zdrowe produkty pozwalają lepiej kontrolować cukier we krwi, a więc lepiej się czuć w ciągu dnia i hamują chęć na podjadanie!
 • Wyrzuć ze swojej kuchni ,,żywność=grzech”, czyli chipsy, białe bułki, drożdżówki, słodycze. Czy wiesz, że dzięki temu, że nie będziesz mieć tego w swoim domu zwiększa się o 50% szansa, że wytrzymasz w swoich nowych dobrych postanowieniach! W czasie chwili słabości po prostu nie masz czym ,,zgrzeszyć”.
 • Nie najadaj się na noc! To nie znaczy, że masz nie jeść od 18.00 ;) Chodzi mi o to, abyś na noc jadł lżejszy posiłek minimum 2 godziny przed snem, najlepiej składający się z węglowodanów złożonych, np. ryż brązowy, kasza lub pieczywo razowe.
 • Nie najadaj się do końca podczas posiłku. Organizm nie lubi być przejedzony, bo zaburza to procesy trawienne, spowalnia metabolizm oraz tworzy się tendencja do odkładania tkanki tłuszczowej.
 • Postaraj się do każdego posiłku wdrążyć jakieś warzywo, np. jedz chleb razowy z oliwą, sałatą i pomidorem. Warzywa dostarczą błonnika, który poprawi perystaltykę jelit, a tym samym opóźnią wchłanianie cukru do krwioobiegu.
 • Nie jedz kanapek z wędliną. Połączenie pieczywa z mięsem utrudnia trawienie i wydzielanie odpowiedniej ilości enzymów. Pieczywo lepiej jeść z tłuszczem jak już i z warzywami.
 • Nie rezygnuj ze zdrowych tłuszczy! Trzeba na nie uważać pod względem ilości (dużo kcal), ale nie można całkowicie eliminować zdrowych tłuszczy z diety tj. oliwa, orzechy nerkowce, naturalne tłuszcze zwierzęce. Ostatnie badania pokazuję, że u osób na beztłuszczowych dietach zwiększa się ryzyko chorób np. psychicznych. Cholesterol jest składnikiem błon komórkowych, hormonów sterydowych i kwasów żółciowych. Cholesterol wchodzi w skład otoczki mielinowej. Jest również składnikiem witaminy D. Więcej w artykule http://margaretteacher.com/index.php/component/k2/item/18-zdrowy-tluszcz-niezbedny-do-zajscia-w-ciaze
 • Warto rozpocząć zmianę stylu życia na lepsze jednocześnie z bliską osobą, np. mężem, partnerem, przyjaciółką, kolegą, aby móc się motywować i kontrolować wzajemnie, razem chodzić na treningi.
 • Nawadniaj organizm wodą mineralną ok. 2-4 L na dzień. Woda jest potrzebna do spalania tkanki tłuszczowej i tego nie ominiesz.
 • Staraj się jeść 3-4 wartościowe posiłki w ciągu całego dnia, najlepiej co 3-4 godziny, nie dłużej niż co 5 godzin. Spowoduje to, że Twoje posiłki będą mniejsze, a tym samym lepiej trawione. Nie podjadaj pomiędzy tymi posiłkami.
 • Jedz naturalne produkty tzn. jak najmniej przetworzone, np. mięso bez panierki, zrezygnuj z kupczych sosów itp.
 • Warto zainwestować. Jeżeli nie wiesz totalnie nic o zdrowym odżywianiu i trenowaniu, to warto udać się do specjalisty, który Ci ułoży realną dietę i pokarze jak trenować. Ta inwestycja zawsze się zwraca, bo inwestujesz w samego siebie!

Mam nadzieję, że choć trochę naświetliłam wam jak zacząć walkę z samym sobą o zdrowie, lepsze samoocenę i samopoczucie, a tym samym lepsze życie. Powodzenia kochani!

 

Kontakt

tel: +48 501 198 630
mail: info@margaretteacher.com

Obserwuj nas

© 2017 Margaret Teacher. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search

facebook_page_plugin