Czy kobiece piersi zmniejszają się lub rozciągają podczas ćwiczeń?

    IMG 0203

 

    Na wstępie informuję, że pisząc ten artykuł jestem w ósmym miesiącu ciąży i noszę w sobie małą kobietkę, której dedykuje ten tekst, więc do rzeczy :)

    Jako osoba aktywna fizycznie, biorąca udział w zawodach bikini fitness i  będąca w drugiej ciąży, miałam okazje obserwować jak ogromny wpływ na kobiece piersi ma aktywność fizyczna, kobiece hormony, ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, noszenie odpowiednich  stników na co dzień i na trening lub karmienie piersią.

    Krótko o budowie samych piersi. Kobiece piersi są mieszanką tkanki gruczołowej, tłuszczu i przewodów mlecznych, przez które przechodzą węzły chłonne, nerwy i naczynia krwionośne. Pierś jest wspierana przez tkankę łączną i więzadła, które pomagają utrzymać piersi na swoim miejscu.

   Tkanka gruczołowa jest ważna w przypadku zajścia w ciążę i przy podjęciu decyzji o karmieniu piersią, ponieważ jest to część tkanki piersi, która produkuje mleko. Jest to również część piersi bardzo wrażliwa na hormony. Tkanka gruczołowa jest podzielona na sekcje zwane płatami. Ilość tkanki gruczołowej jest określana częściowo przez genetykę, ale mają na nią również wpływ hormony takie, jak estrogen i progesteron.

    Następnie mamy do czynienia z tłuszczowym składnikiem piersi. Kiedy jest większy procent tkanki tłuszczowej w ciele kobiety, to piersi zawierają również więcej tłuszczu, ale przy utracie tkanki tłuszczowej kobieta i jej piesi stają się szczuplejsze! Dlatego trening siłowy nie powoduje bezpośrednio kurczenia się piersi, jak, to niektórzy twierdzą. To utrata tkanki tłuszczowej podczas ćwiczęń w rejonie klatki piersiowej może spowodować, że piersi wyglądają na mniejsze. W rzeczywistości jednak, każdy rodzaj odchudzania się skutkujący spadkiem tkanki tłuszczowej w organizmie przekładać będzie się na zmniejszenie rozmiaru piersi.

    Kobiety bardzo często obawiają się, że wraz z wiekiem ich piersi staną się obwisłe. Piersi są podtrzymywane przez pasma tkanki łącznej zwane więzadłami Coopera. W rzeczywistości te ,,więzadła" nie są tak naprawdę więzadłami, jak te, które łączą kości. W rzeczywistości są one słabsze i mają tendencję do rozciągania się w czasie. Kiedy się rozciągają, twoje piersi opadają wraz z nimi. Przy niektórych rodzajach ćwiczeń, szczególnie długotrwałych ćwiczeniach wytrzymałościowych, można również doświadczyć zmniejszenia rozmiaru gruczołu piersiowego. To dlatego, że nadmierne ćwiczenia wytrzymałościowe takie, jak bieganie długodystansowe, mogą powodować spadek estrogenu, w efekcie oddziałuje to na tkankę gruczołową piersi. Jeśli wzmocnisz mięśnie piersiowe za pomocą treningu w górnej części ciała możesz sprawić, że Twoje piersi będą wyglądały znacznie lepiej.

    Trening siłowy nie przywróci pełnej elastyczności więzadłom kobiecych piersi, gdyż kobiece piersi nie są w ogóle umięśnione. Wprawdzie znajdują się na mięśniu klatki piersiowej, ale zbudowane są jak już wspomniałam, głównie z tkanki tłuszczowej, gruczołowej i łącznej. Za ich naturalne podtrzymanie odpowiada skóra oraz pasma tkanki łącznej (więzadła Coopera). Podczas gdy więzadła te poddawane są ciągłemu naciąganiu, może to  prowadzić do ich nadmiernego obciążenia, a w efekcie do trwałych uszkodzeń, powodując obwisanie piersi :( Trening siłowy wpływa tylko na mięśnie pod biustem, a nie na same piersi. Jednak wytrenowanie mięśni klatki piersiowej może sprawić, że piersi staną się bardziej widoczne! Trening siłowy może sprawić, że Twoje piersi wyglądać będą na nieco bardziej uniesione i kształtne niezależnie od ich wielkości.

    Ćwiczenia, takie jak wyciskanie sztangi lub hantli leżąc, działają na mięśnie klatki piersiowej i mogą dawać złudzenie większego biustu. Jeśli rozwiniesz duże mięśnie piersiowe, które znajdują się pod tkanką tłuszczową i gruczołową, delikatnie wypchną one klatkę piersiową i uniosą piersi, co sprawi, że biust będzie bardziej widoczny. Trening siłowy nie wpłynie bezpośrednio na więzadła Coopera, nie skróci ich ani nie wzmocni. Dlatego ćwiczenia mięśni klatki piersiowej nie zapobiegną i nie zlikwidują problemu obwisłych piersi. Jednak rozwinięte mięśnie klatki piersiowej dają złudzenie jędrniejszych, bardziej uniesionych piersi. Ćwiczenia mięśni klatki piersiowej mogą poprawić wygląd Twojego biustu. Ponad to, takie ćwiczenia znacznie ujędrniają i zmiejszają ilość skóry pod pachami kobiet (końcowy przyczep mięśnia piersiowego większego znajduje się na kości ramiennej- guzek większy kości ramiennej), dlatego kobieta wtedy znacznie lepiej wygląda w stanikach lub koszulkach na ramiączkach :)

    WAŻNE! Podstawową funkcją stanika sportowego jest unieruchomienie biustu, ograniczenie jego ruchu, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wstrząsów i przeciążeń podczas wysiłku fizycznego. Jak przekonują specjaliści, podtrzymujący biustonosz sportowy amortyzuje drgania i ogranicza ruchy biustu o 74 proc., podczas gdy zwykły biustonosz jedynie o 38 proc. Dletago bardzo ważne jest, aby do ćwiczeń wybierać odpowiednie staniki sportowe.

   Niestety kobiece piersi jak i całe ciało kobiety ulega ciągłym procesom starzenia się organizmu. Jednak odpowiednie zadbanie o elastyczność skóry- odpowiednie nawodnienie, trening i indywidualnie dobrane staniki, mogą znacznie wydłużyć dobry wygląd naszym cycuszkom :)

 

 

Kontakt

tel: +48 501 198 630
mail: info@margaretteacher.com

Obserwuj nas

© 2017 Margaret Teacher. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search

facebook_page_plugin